26 Ekim 2010 Salı

PALAMUT IZGARA (4 Kişilik)

Malzemeler 
2 Adet Palamut balığı
1 su bardağı zeytinyağı
1 tatlı kaşığı elma sirkesi
10 sap dereotu
1 diş sarımsak
1 tatlı kaşığı hardal
1 çay kaşığı karabiber
2 tutam kekik
1 tutam nane
Tuz


Nasıl Yapılır?
Balıkçınızdan 2 adet palamut balığını temizleterek ve her birini boyuna 2 parçaya (sanki fleto çıkarılıyormuş gibi, ama kılçığını bir tarafta bıraktırarak) alınız. Balıkçınız iyice temizlemiş olsa dahi siz eve gelince balıklarınız tekrardan yıkayın. Burada dikkat etmeniz gereken balıklarda kanlı bir bölümün kalmamasıdır. Kan acıdır ve balığın tadına çok etki eder, ayrıca görüntüsü de çirkindir. Balığı yıkadıktan sonra bir kağıt havluya sararak iyice kurulayınız.

Dereotunu ince ince kestikten sonra geniş bir kapta, zeytinyağı, sarmısak, elma sirkesi, kekik, nane, karabiber, hardal ve tuz ile karıştırın. Önerim bu karışımı bir kavanozda yapıp iyice çalkalamanızdır.

Balıklarımızı bir buzdolabı poşeti içerisine koyup üzerlerine hazırladığımız marine sosu dökün.  Sosun bütün balıklara temas etmesi için poşetin ağzını bağladıktan sonra bir miktar alt üst ederek karıştırın. Balıklarımızı bu şekilde buzdolabında yaklaşık 1 saat kadar bekletin.

Sonra balıklarımızı balık ızgarasına yerleştirin. Normal alevli, harlı kömür ateşinde kızarıncaya ve pişmiş balık kokusu sizi acıktırıncaya kadar pişirin.

Palamut eğer olgun boyutlarda ise yani Çingene Palamutu değilse çok yağlı olduğundan ve tabii ki bizim marine sosumuzdan da etkileneceğinden olabildiğince iyi pişirilmesi önerilir. Ancak diğer tariflerde de belirttiğim gibi pişirme tercihi yiyene ait olmalıdır.

Balığımız piştikten sonra üzerine ince kıyılmış dereotu serpilerek sıcak olarak yenmesi, yanında roka veya kırmızı soğan ile birlikte tüketilmesini tavsiye ederim. Tabii ki balığımız ağlamasın diye 1 kadeh rakımız da kendisine mutlaka eşlik etmeli:)

Afiyet Olsun!

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder